Google Cloud Ücretsiz Deneme kullanarak website kurma – 1

Yıllar yıllar sonra kendime bir blog açabildim. Bunu yaparken de yine hostinge para vermemek hem de yapabilecek miyim diye kendimi denemek amaçlı Google Cloud üzerinde ücretsiz hesap kullanarak bişeyler yapmaya çalıştım. Bu makaleyi yazdığıma göre bişeyler yapabildim sanırım bunu da size aktarmak istedim.

Öncelikle bildiğiniz gibi bir siteye sahip olmak için,

  1. Bir alan adına (domain adı) sahip olmanız lazım. Mesela benim ki buraktaskiran.com.tr. Siz de istediğiniz bir adresi Google da domain sorgula diye aratıp gelen listedeki bu adresleri satan hosting şirketlerinden alabilirsiniz. En çok bilinenler GoDaddy, Turhost, Natro, Hosting.com.tr gibi siteler. Bütçenize hangisi uygun geliyorsa ona göre alın. Ben iki tane aldım deneme yaparken birini hosting.com tr den (indirim varmış) bu sitenin ismini 21 liraya. Diğerini godaddy den 36 liraya. Yok ben sadece Google Cloud’da deneme yapacağım bir IP adresi bana yeter diyorsanız illaki siteniz için böyle bir isim almanıza gerek yok. Google Cloud üzerinde makineyi oluşturunca o makinenin ip sini tarayıcının adres satırına yazarak da ulaşabilirsiniz. Ama tavsiyem bi tane domain alın 1 yıllık bişey olmaz.
  2. Sitenizin kodlarını içine atıp sitenizi ordan çalıştırabileceğiniz bir dosya klasörü. İşte buna da hosting diyoruz diyebiliriz. Biraz önce domain adı alabileceğiniz firmalar bu hizmeti de belli yıllık ücretler karşılığın kendi serverları üzerinde size sağlıyor. Burada şöyle seçenekler olabiliyor. Sadece bir siteniz varsa onun için sadece bir klasör alabilirsiniz. Ya da mesela 10 tane siteniz olacaksa 10 tanesinin klasörünü yönetebileceğiniz bir hesap alabilirsiniz. Buna reseller deniyor. Burada genellikle firmalar CPanel , Plesk gibi site yöneticileri size hazır olarak sunuyor. Buradan sitenizde mesela mysql veritabanı, mail server vs. gibi şeyler de kullanacaksanız onları da yönetebileceğiniz ekranlar bulunuyor. Yine VPS ya da VDS satın alabilirsiniz. Bunlar nedir derseniz bunlar da doğrudan sunucuyu satın alıyorsunuz. VPS sanal makine, VDS gerçek makine. Tabi bunların fiyatı pahalı. Sunucunun işletim sistemi tipine göre fiyatlar değişiyor. Windows olanlar linux olanlara göre daha pahalı. Aynı durum daha önce bahsettiğim reseller için de geçerli. Ama benim gibi deneme amaçlı para vermek istemiyorsanız bu sunucuyu bir yıllık deneme yapabileceğiniz Google Cloud üzerinden de alabilirsiniz.

Biraz uzun bir giriş oldu sanırım. Sıkılacak bişey yok devam. Yapınca sizde benim gibi yaptım benim elimden bişey kurtulmaz dersiniz :). Daha siteyi de kuracaz.

Neler yapmalıyız?

1. Google Hesabı Almak

Öncelikle bir google hesabı almalısınız. Daha anlaşılır şekilde testuser@gmail.com gibi bir mail alırken yapacağınız şeyleri yapın. Yeni bir hesap açmak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Link

2. Google Cloud’a giriş yapmak

Buradan hesap aldıktan sonra Google Cloud a giriş yapacağız. https://cloud.google.com/

Biraz önce kayıt yaptığımız için büyük ihtimalde oturumumuz açık olacaktır. Açık değilse aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşırsınız.

3. Oturumu Açmak

Zaten ekranda ücretsiz kullanmaya başlayın butonu var oraya basınca oturum açacağınız ekrana yönlenir. Buradan oturum açmalısınız.

Oturum açtıktan sonra onay ekranları gelecektir.

Buradaki bilgileri de doldurup kredi kartı bilgilerini gireceksiniz. Kredi kartınızı onaylayabilirse ücretsiz denemenizi başlatacaktır. Ben burada sanal kart oluşturdum onun bilgilerini verdim. Siz gerçek kart da kullanabilirsiniz. Ben genelde internet işlerinde sanal kart kullanıyorum. Alışveriş yapmadan önce alacağım şeyin fiyatından birkaç lira fazla bir limit belirliyorum ordan işlemi yapıyorum. Sanal kart gün sonunda kendi limitini sıfırlıyor zaten. Neyse asıl konuya gelelim. Sanal karta 10 tl gibi bir limit belirleyin limiti olması lazım onaylaması için. Ordan onaylıyor ücretsiz denemeyi başlat butonuna basınca. Merak etmeyin ücretsiz deneme bitince tekrar para çekmiyor. Ben sanal kullandığım için istese de çekemez zaten :).

Bundan sonra Google Cloud daki özellikleri yönetebileceğiniz ekrana yönleneceksiniz.

Artık hazırız kendi sunucumuzu kurmaya. Bir sonraki yazımda bundan bahsedeceğim. Şimdiden ücretsiz hesabınız hayırlı olsun.

Sonraki yazım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir