Google Cloud Ücretsiz Deneme kullanarak website kurma – 2 (Sanal Makine Kurma)

Merhabalar serinin ikinci yazısına hoşgeldiniz.

Bir önceki yazımda Google hesabı açarak Google Clouddan nasıl ücretsiz hesap başlatabileceğimizi öğrenmiştik. Buradan okuyabilirsiniz.

Google Cloud Ücretsiz Deneme kullanarak website kurma – 1

Hemen devam edelim.

Google Cloud üzerinde sitelerimizi barındırmak için VPS kuracağız aslında. Sanal bir makine.

Bunun için Yan menüdeki İşlem kısmında Compute Engine altındaki Sanal Makina Örnekleri kısmına tıklıyoruz. Ekranın hazırlanması biraz sürebiliyor sabırla bekleyelim.

Ekran hazırlandıktan sonra ekrandaki oluşturun butonuna basıp yeni bir sanal makine oluşturma ekranını açacağız.

Sayfa açıldığında aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız. En üstte ad kısmı var ben vps1 yaptım. Siz istediğinizi koyabilirsiniz makinenize.

Compute Engine İlk Ekran

Bir alttaki ayarlarda bölge ve alt bölge seçebiliyorsunuz. Sanal sunucunuz Google un sunucularının bulunduğu hangi bölgede olsun diye soruyor size. Açılışta us-central1(Iowa) seçili. Buradan seçimi değiştirdikçe sağ taraftaki tahmini aylık sunucu maliyetiniz değişiyor. En uygunu us-central1 ve us-east1. Bunlardan birini seçebilirsiniz bence deneme olacağı için. Ben us-east1 seçtim. Yok sunucu daha yakın olsun derseniz europe olanlarda var. Belçikanın fiyatı uygundu sanırım. Alt bölge olduğu gibi kalabilir.

Google Cloud bölgeler

Makine yapılandırması kısmı da olduğu gibi kalabilir değiştirebilirsiniz ama her değişiklik aylık maliyeti değiştirecektir. Altlarda çok uçuk makine konfigurasyonları var oralara hiç gitmeyin bile. Standart iyidir. n1-standart-1 yeterli olacaktır. Ben de öyle seçtim.  

Biraz daha alttaki seçeneklerde ön yükleme diski bölümü var. Burası önemli. Burada sunucumuzun işletim sistemini seçeceğiz. 

Ben blog sitemi wordpress üzerinde kurmak istiyordum. Ayrıca Asp.Net Core 3.1 ile de site yapabiliyorum. Asp.Net Core ile platform bağımsız web site çalıştırılabildiğini de biliyorum. Yani sadece Windows sunucuda yayınlamama gerek yok. Ayrıca Windows sunucular ilk yazımda da söylediğim gibi pahalı. Belki ileride deneme için değil de gerçekten ihtiyaçlarıma uygun bir vps satın alabilirim diye düşünerek hem de Linux terminaline aşina olmak da istediğimden İşletim sistemimi bir Linux sürümü olan Ubuntu 18.04 LTS seçtim.

Değiştir butonuna basarak Ön yükleme disklerinin seçilebildiği ekrana geçelim. Burada işletim sistemi olarak Ubuntu seçiyoruz. Sürüm olarak 18.04 LTS seçiyorum. En altta da disk boyutu belirlenebiliyor. Burada diski standart ya da SSD seçebiliyorsunuz. Tabii SSD de maliyetin değişeceğini unutmayalım. En düşük 10GB seçilebiliyor. Üstü yine paralı :). Ben Standart ve 10 GB seçtim.

Hatta alttaki resimden Windows Server da seçebileceğinizi görebilirsiniz. Ama şu anda ona bulaşmıyoruz. 

Ön yükleme diski

En sonunda Güvenlik Duvarı kısmında üstteki resimdeki gibi HTTP ve HTTPS trafiğine izin ver seçeneğini seçiyoruz.

Laf arasında Ücretsiz deneme hesabı ile bazı bilgiler edinebileceğiniz Oluştur butonunun hemen üstünde Ücretsiz GCP Katmanı diye bir link var. Orada güzel bilgiler var. Deneme süreniz bittikten sonra neler olacağı, devam etmek isterseniz Ücretli hesapla ilgili bilgiler ve belli sınırlamaları olan Daima Ücretsiz diye bir hesap var onun neler içerdiğiyle alakalı bilgiler var. Okuyun güzel olur.

Oluştur butonuna bastığımızda sunucu oluşacak. Ama biraz zaman alabiliyor. Oluştuktan sonra aşağıdaki ekranla karşılaşacaksınız.

Sunucu listesi

Yine hayırlı olsun. Artık size ait bir sanal sunucunuz var ve para vermediniz :).

Bi sonraki yazıda sunucuya ilk yazımda bahsettiğim CPanel, Plesk gibi bir site yönetim sistem olan Vesta CP kurulumunu anlatacağım. Orada da WordPress olan blogumu yayınlayacağım. Hadi kolay gelsin.

 

Sonraki yazım için

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir