Google Cloud Ücretsiz Deneme kullanarak website kurma – 3 (Ubuntu, VestaCP)

Merhabalar, serinin 3. yazısıyla karşınızdayım.

Önceki yazılara alttaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Google Cloud Ücretsiz Deneme kullanarak website kurma – 1

Google Cloud Ücretsiz Deneme kullanarak website kurma – 2

Bir önceki yazımda Google Cloud Compute Engine kullanarak bir işletim sistem Ubuntu 18.04 olan bir VPS sunucusu kurmayı anlatmıştım. Buradan devam edelim.

Şimdi de artık sitemizi yayınlamak için sitemizi yöneteceğimiz CPanel, Plesk tarzı bir yönetim aracını İşletim sistemimize kuracağız. Ben de biraz araştırdıktan sonra ücretsiz olduğunu öğrendiğim Vesta CP isimli paneli kurdum. İnternette biraz araştırıp özelliklerini öğrenebilirsiniz. Stabil çalışıyor sorun çıkarmıyor diye okudum güvendim kurdum :). İleride neyle karşılaşırım bilmiyorum. Ama deneme için uygun olduğunu düşünüyorum.

Ne yapmalıyız?

1. Ubuntu da işlem yapabilmeliyiz.

Belki sizde biliyorsunuzdur Linuxle uğraşanlar windostaki gibi arayüzü filan pek kullanmazlar. Biz de öyle yapacağız. Bütün işlemleri siyah ekran diye bildiğimiz Terminal ekranından yapacağız. Ama taaa amerikadaki sunucuya bizim bilgisayarımızdan ulaşabilmemiz için arada SSH dediğimiz bir protokolü kullanmamız gerekiyor. Şu linkten detay öğrenebilirsiniz. SSH Nedir?

Bunun için bazı programlar var en çok Putty kullanılıyor ama bir çok alternatif var mesela Termius (bunu da geçen bir tanıdık söyledi güzel görünüyor ama kullanmadım daha). Bunları herhangi bir firmadan vps satın alırsak kullanmamız gerekiyor tabii. Ama Google Cloud tarafında sadece tarayıcıyı kullanan bir çözümünü yapmışlar. Ben deneme yaparken bunu kullandım.

SSH açma

Yukarıdaki resimde görebilirsiniz SSH yazan yerde menüyü açınca Tarayıcı penceresinde aç seçeneği görülüyor. Buna tıkladığımızda yeni bir tarayıcı açarak terminali başlatabiliyoruz. Aşağıdaki resimlerde görebilirsiniz.

terminal

Artık Ubuntu’ya buradan söz geçirmeye çalışacağız. Ama hemen söz dinlemez root kullanıcı olmalıyız ki sözümüzü geçirelim.

  • Önce şu komutla root kullanıcına geçmeliyiz.
   sudo su root

 

2. VestaCP kurmalıyız.

Sonra VestaCP sitesindeki komutları uygulayacağız. Şu linkten ulaşabilirsiniz.

Oradaki ilk adım ssh ile bağlantı için kullanılan bir adım biz onu zaten yaptık o adımı geçiyoruz.

2. ve 3. adımları yapacağız. 3. adım ilk denemede kabul etmezse sonuna –force ekleyin.

  • curl -O http://vestacp.com/pub/vst-install.sh
  • bash vst-install.sh (olmazsa bash vst-install.sh –force)

Sonra şu vesta panel kurulurken hangi programların yükleneceği ile alakalı bir ekran çıkacak. y (yes) yazıp entere basın.

Bu kısımda illaki aşağıdaki tüm varsayılan programları yüklememiz gerekmiyor. Linkini verdiğim VestaCP nin sitesinde en alta inerseniz Advanced install settings bölümü var burada istediğiniz konfigurasyonu yapabilirsiniz. Seçimi yapıp generate butonuna basacağız.

Site kuracağımız için tavsiyem isterseniz mail kısmı olmayabilir. Çünkü yandex mail filan ekliyorlar siteye sonradan. Firewall kısmı sadece iptables olabilir veya üstü olsun. WEB kısmındaki nginx ve apache kesin olmalı. Hostname email password ü istediğiniz gibi burada belirleyin. Belirlemezseniz biraz sonra standart yüklemede bunları soracak. Diğer ayarlar olduğu gibi kalsın.

Burada Generate butonuna basınca sadece bash ile başlayan komut değişiyor.

bash vst-install.sh –nginx yes –apache yes –phpfpm no –named yes –remi yes –vsftpd yes –proftpd no –iptables yes –fail2ban no –quota no –exim yes –dovecot yes –spamassassin yes –clamav yes –softaculous yes –mysql yes –postgresql no –hostname yenidenemesitem.com –email testuser@gmail.com –password testuser

gibi oluyor. Önce deneyin olmazsa sonuna –force ekleyin yine.

 

Önce admin email adresi isteyecek. Burada hesap açarken kullandığımız Google Mailinizi yazabilirsiniz. Ama saçma sapan bişey yazmayın mail adresi olmalı.

Sonra FQDN hostname istiyor. Yeni aldığınız domain adresinizi yazın. Yoksa olduğu gibi boş bırakıp geçebilirsiniz. Köşeli parantez içindeki vps1.us-east1-b diye giden adresi alıyor. Sorun değil. Alttaki resimde örnek olarak yazdım.

Bundan sonra bir süre yükleme işlemi devam ediyor. Yükleme tamamlandıktan sonra şu ekran karşınız çıkıyor. burada admin kullanıcı adı ve şifresi bir de vesta panele erişeceğiniz ip adresi ve portunu veriyor.

Şifreyi öncesinde Advanced kısmında da belirleyebilirdiniz. Belirlemezseniz bu şekilde rastgele şifre belirliyor.

Ben şifreyi değiştirdim boşa denemeyin :).

Şimdi panele gitmek için ekrandaki https://35.231.245.103:8083 e tıklıyoruz

Bi bakıyoruz vesta panelimiz karşımızda!!!!!!!!!!!!

:)))))) demek isterdim ama bu ekranla karşılaşıyoruz. Aha bir sorun var heralde olmadı diyoruz. Ama oldu aslında da ben de ne olduğunu tabii araştırdıktan sonra buldum. İlk defa yaparken zor oluyor anlaması ama sorun Google Cloud da network kısmında ip nin sonunda gördüğümüz 8083 portunun dışarıdan erişime açık olmamasıymış. Paneli de varsayılan olarak bu port üzerinden yayınlıyormuşuz. Port kapalı olduğu için tarayıcıdan istek almıyor paneli göremiyoruz.

Bi sonraki yazımda Google Cloud üzerinde bu ayarı yapacağız. Görüşmek dileğiyle.

Sonraki yazım için

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir