Google Cloud Ücretsiz Deneme kullanarak website kurma – 4 (Port Açma)

Merhabalar arkadaşlar,

Artık arkadaşlar diyorum buraya kadar okuduysanız böyle seslenebilirim heralde diye düşünüyorum.

Son yazımda VestaCP paneli Ubuntu üzerine kurmuştuk ama platformumuz Google Cloud olduğu için bir sorunla karşılaşmıştık. Şimdi onu çözüp devam edeceğiz. Önceki yazılarıma şu linklerde erişebilirsiniz.

Google Cloud Ücretsiz Deneme kullanarak website kurma – 1

Google Cloud Ücretsiz Deneme kullanarak website kurma – 2

Google Cloud Ücretsiz Deneme kullanarak website kurma – 3 (Ubuntu, VestaCP)

Neler yapmalıyız?

1. Google Cloud üzerinde Güvenlik Duvarı kısmında 8083 portuna izin vermeliyiz.

Bunun için Google Cloud yönetim ekranını açalım. Orada soldaki menüde Ağ İletişimi kısmında VPC Ağı menüsü altında Güvenlik Duvarı Kuralları bulunuyor. O ekranı açmalıyız.

Ekran açıldıktan sonra varsayılan güvenlik duvarı kuralları listesini görebilirsiniz. Burada görebileceğiniz gibi 8083 portu ile alakalı bişey yok. Bunu kendimiz ekleyeceğiz. Yukarıda bulunan Güvenlik Duvarı Kuralı Oluştur butonuna tıklıyoruz.

Açılan ekranda önce ad kısmına bir ad giriyoruz. Ben vestacp yazdım. Sadece küçük harf sayı ve ” – ” işareti kabul ediyor.

Biraz aşağıda bulunan Öncelik kısmınız değiştirmeye gerek yok 1000 kalsın.

Trafiğin yönü Giriş olarak kalsın. Biraz daha altta hedef etiketler var oraya da vestacp yazalım. Bu etiket önemli biraz sonra sunucunun ayarlarında değişiklik yaparkenbu etiketi kullanacağız aklınızda tutun bu etiketi.

Kaynak IP aralıkları alanı da 0.0.0.0/0 olacak.

Biraz daha altta ise protokoller ve bağlantı noktaları bulunuyor. Burada da tcp ye tıklayıp alana 8083 yazıyoruz. Oluştur butonuna basıyoruz.

Butona bastıktan sonra listeleme ekranında vestacp yi göreceksiniz.

2. Compute Engine e dönüp sunucuya Güvenlik Duvarı ayarını eklemeliyiz.

Şimdi tekrar Compute Engine tarafına döneceğiz ve gelen listedeki vps1 sunucumuza tıklayıp özelliklerini görebildiğimiz ekrana geçeceğiz.

Açılan ekranda yukarıda görülen Düzenle butonuna tıklıyoruz. Böylece düzenleme ekranına geçiş yapıyoruz.

Bu düzenleme ekranında altlara doğru inelim ve Ağ etiketleri kısmına aşağıdaki resimdeki gibi biraz önce aklınızda tutmanızı söylediğim ağ etiketini girin enter e basın. Ben vestacp yapmıştım. Onu yazıyorum.

Ekledikten sonra en altta kaydet butonuna basarak kaydediyoruz. Kayıt işlemi bitince önce sunucu ayarlarının olduğu düzenle butonuna bastığımız ekrana dönüyor. Biz burada bir defa geri deyip sunucuların listelendiği ekrana dönüyoruz. Bu ekranda vestacp için port eklendi mi diye kontrol etmek için aşağıdaki resimdeki gibi üç noktaya basıp açılan menüdeki Ağ Ayrıntılarını görüntüle diyoruz.

Açılan ekrandaki listede aşağıdaki gibi vestacp ayarını eklenmiş olarak görebilirsiniz.

3. Vesta CP Paneli açmalıyız.

Ayarı da yaptığımıza göre şimdi vestacp panelimize erişebileceğiz mi bir bakalım. Şimdi herkes kendi server ip si ve 8083 portunu tarayıcıya benim gibi yazsın. Benim ki böyle http://sunucuipniz:8083. Siz kendinizin kini yazacaksınız tabii. IP’im ne derseniz sunucu listenizdeki Harici IP’de yazıyor.

Bazı tarayıcılar ilk açılışta http ile bağlandığınız için güvenli değil diye uyarı veriyor. Burada siteye ilerle dememiz gerekiyor. Sonra https://sunucuipniz:8083/login/ adresine yönleniyor. Artık bakın ne görüyoruz.

Artık giriş yapabilirsiniz. Username admin olacak, şifreniz ise daha önce sizin advanced ayarları yaparken belirlediyseniz o şifreniz olacak belirlemediyseniz rastgele size verdiği şifre olacak. Benimkini denemeyin değiştirdim dedim. 🙂

Giriş yaptıktan sonra yönetim ekranı aşağıdaki gibidir. Burada en başta vestacpyi kurarken yüklediğimiz programlara göre bunları yönetebileceğiniz sekmeler bulunuyor. Burada yeni kullanıcı ekleyebilirsiniz. Web kısmında aldığınız domaini ekleyebilirsiniz.  DNS ayarlarını değiştirebilir ve yeni kurallar ekleyebilirsiniz. Mail kısmında domaininize ait mail serverı yönetiyorsunuz ama detay bilmiyorum bunları araştırırsınız. Bunun yerine yandex kurumsal mail kullanıyorlar demiştim mesela. DB kısmında yeni mysql database ekleyebilirsiniz. CRON kısmı zamanlanmış görevleriniz varsa onları yönetebileceğiniz ekran ama detayını bilmiyorum. Backup da yedek aldığınız yer.

WEB kısmında eklediğimiz domain adını görebilirsiniz. Burada bir işlem daha yapacağız. Şu anda burada gösterdiği gibi sitenize http://yenidenemesitem.com diye giriş yapmak istediğinizde giriş yapamayacaksınız.

Ama http://sunucuipniz diye (burada http:// olması önemli https:// olarak girmeyi denerseniz yine giriş yapamazsınız.) giriş yapmak istediğinizde giriş yapabilirsiniz. Göreceğiniz ekran aşağıdaki gibi olacaktır. Bu ekranı vestacp kendisi varsayılan olarak oluşturuyor.

 

Hayırlı olsun arkadaşlar ilk sitemizi belkide bizden başka hiç kimsenin bilmeyeceği bomboş bir şekilde yayınlamış olduk. IP den değilde parasını verip satın aldığımız domain adımızdan sitemize giriş yapabilmek için Google Cloud tarafında bir işlem yapmamız gerekiyor.

Bir sonraki yazımda bunu yapacağız ve yazı uzun olmazsa belki wordpress sitemizi bile yükleriz. İyi günler herkese.

Sonraki yazım için

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir