Google Cloud Ücretsiz Deneme kullanarak website kurma – 5 (Google Cloud DNS)

Merhabalar herkese,

Bir önceki yazımda sitemizi domain adı ayarını yapmadan sadece sunucu ip si üzerinden yayınlayabilecek şekilde yayınlamıştık.

Bu defa serini bütün yazdığım makalelerini eklemeyeğim. Sadece bir öncekini okumak isterseniz alttaki linke tıklayabilirsiniz.

Google Cloud Ücretsiz Deneme kullanarak website kurma – 4

Neler yapmalıyız diye başlamadan önce DNS (Domain Name System) hakkında biraz bilgimiz olmalıdır. Kısaca söyleyim hemen. Bu DNS ler dünyanın bir çok yerinde ücretli de ücretsiz de olabilen (biz tabii googleunkini kullanacağız burada) sizin sitenize domain adınızdan birisi giriş yapmak isteğinde onun hangi sunucuya yönleneceğinin bilgisini tutan sunuculardır. Yani birisi tarayıcısından yenidenemesitem.com a giriş yapmak isteyince önce DNS sunucusuna soracak, dns sunucusu bu site 35.231.245.103 ipli sunucuya gidecek diyecek. Sizinki neyse o işte. Sizin siteniz girecek kişinin tarayıcısına buradan yüklenecek. Yani artık herkes sizi ipnizden değil domain adınızdan bilecek.

Şu vereceğim linkten daha detaylı öğrenebilirsiniz. DNS Nedir? Yetmediyse daha da araştırırsınız.

Neler yapmalıyız?

1. Google Cloud DNS e domain adımızı ekleyeceğiz.

Yine Google Cloud yönetim ekranında soldaki menüdeki Ağ iletişimi altında Ağ hizmetleri kısmında Cloud DNS i seçiyoruz. Aşağıdaki resimde görebilirsiniz.

Ekran açılınca Alt bölgeler sekmesi altında Alt bölge oluştur butonuna tıklıyoruz ve ayarlarını gireceğimiz ekrana geçiş yapıyoruz.

Bu ekranda bir alt bölge adı ve önemli olan DNS adı alanına da satın aldığımız domainin adını giriyoruz ve oluştur diyoruz.

Ben yenidenemesitem.com olarak girdim. Ama aslında bu alan adını satın almadım. Siz kendi satın aldığınız alan adını bu şekilde girin.

DNS alt bölgesi oluşunca ayrıntı sayfasına yönleniyor. Burada varsayılan olarak bazı kayıt kümeleri eklemiş. Biz iki tane daha ekleyeceğiz.

Kayıt kümesi ekle butonuna basıyoruz. Bu işlemi iki defa yapacağız.

Kaynak kaydı türü A olacak TTL 5 olarak kalsın. Buralara dokunmayacağız.

Birinci de DNS Adı olduğu gibi kalacak sadece sunucumuzun ip sini IPv4 Adresi kısmına yazacağız ve oluştur butonuna basacağız.

İkincisinde de DNS Adı kısmına başa sadece www ekleyip www.yenidenemesitem.com. olacak şekilde IPv4 alanına sunucu IP’mizi yazıp oluşturacağız.

Sonuçta kayıt kümesi listesi aşağıdaki resimdeki gibi olacak.

2. Domain adımızın hangi nameserverlardan sorgulanacağını belirlemek

Bu ayarları da ekledikten sonra bir işlemimiz daha olacak. Artık Google sunucularına domain adımızı ekledik. Ama bu kaydın tüm dünyadaki DNS sunucularına aktarılması bir süre alabiliyor benimkiler 1 saat filan sürdü.

Buradaki linkten kontrol edin ara ara. DNS Checker

Bende şöyle bir durumda oldu. DNS Checker dan kontrol ettim baktım bir çok yerdeki DNS sunucuya dağılmış ama Ghrome tarayıcımdan girmeye çalıştığımda DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN diye bir hata veriyor siteye girmiyordu. Ama Firefoxdan ve telefonumdan girmeyi denediğimde siteye girdi. Şu vereceğim linkte bazı işlemler var onları uygulayabilirsiniz.Link

Ama bence en garanti yol her zaman yaptığım şey olan bilgisayarı kapatıp açmak. Ama sitenizde sorun yok domain adınızı bağladınız aslında sorun sizin bilgisayarınızda.

Şimdi biz domain adını godaddy, isimtescil.com, hosting.com.tr vs gibi bir yerden satın aldık.

Burada yapmamız gereken yukarıdaki resimdeki kayıt kümelerinin karşısında gördüğümüz

ns-cloud-e1.googledomains.com. diye başlayan nameserver adreslerinin mümkünse hepsini domain satın aldığımız şirketin sitesindeki domainimizin yönetim ekranındaki alanlara girmek.

Ben bu sitenin domain adını hosting.com.tr den almıştım oradan anlatıyım siz kendinizinkini bulmanız lazım.

Önce domain adlarımın olduğu sayfaya gidiyorum. Yönet butonuna basıyorum.

Açılan ekranda en altta gördüğümüz nameserver isimlerinin olduğu kısma yukarıda belirttiğim nameserver adreslerini giriyoruz. Nameserverları değiştir butonuna basıyoruz.

Ben birinci ve ikinciyi girmişim yeterli olmuş.

Burada küçük bir dikkat etmemiz gereken yer var bu NS adreslerinin sonunda “.”(nokta) var. Bazı siteler noktalı kabul ediyor bazısı noktasız kabul ediyor. Mesela aşağıdaki resimde noktasız kabul etmiş. Siz iki durumu da deneyebilirsiniz. Genelde noktasız ama.

Böylece birisi bu domain adresi ile sitenize girmek isteyince hangi DNS sunucundan sanal sunucunuzun IP si sorgulanacak onu belirtmiş oluyoruz. Bunun başka yöntemleri de vardır tabii ki ama google cloud DNS üzerinde nasıl yapıldığını öğrendim ben ona göre yaptım. Diğer yöntemler hakkında araştırıp ileride bir yazı daha yazabilirim. Denemeye öğrenmeye devam.

Neyse yazı yine uzun oldu gibi. Burada bitirelim. Bir sonraki yazımda wordpress bir siteyi nasıl bu oluşturduğumuz sunucuda nereye kuracağız onu anlatırım. İyi günler.

Sonraki yazım için

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir