Google Cloud Ücretsiz Deneme kullanarak website kurma – 7 (Yeni bir site daha ekleme)

Herkese merhabalar,

Bir önceki yazımda beraberce wordpress sitemizi kurmuştuk. Kurduktan sonrası sizde artık nasıl bir site yapmak istiyorsanız ona göre sitenizi şekillendirirsiniz. Mesela ben bir ücretsiz blog teması indirdim ve bu siteyi yaptım. Yazıya aşağıda vereceğim linkten ulaşabilirsiniz.

Google Cloud Ücretsiz Deneme kullanarak website kurma – 6 (WordPressi yüklemek)

Bu arada serinin ilk 6 adımını yapabildiyseniz sizi tebrik ederim çünkü artık sizin de bir siteniz var.

Bu yazımda ise koskoca bir sunucuya sahip olduğumuza göre sadece bir siteyle yetinmeyip yeni bir domain adı satın aldıktan sonra yeni bir siteyi nasıl ekleyeceğiz onu anlatacağım. Ben yeni bir domain adı satın almayacağım ama almış gibi yaparım.

Aslında domain adı eklemeye dair olaylar daha önceki yazılarımdaki gibi işleyecek. Ben burada VestaCP de neler yaptığımızı göstereceğim sadece. Zaten kurmak istediğimiz site yine wordpress olacaksa site kodlarımızın yüklenmesi işlemleri de daha önce anlattıklarımın aynısı olacak. Ama kurmak istediğimiz site Asp.Net Core sa işler değişecek tabii. İlerleyen yazılarımda bu kurduğumuz sunucu üzerinde Asp.Net Core 3.1 ile boş olarak oluşturduğumuz bir siteyi yayınlayacağız. Bunu da yaparsak siz istediğiniz gibi sitenizi kendi bilgisayarınızda yapıp sunucunuza FileZilla ile bu sitenizin kodlarını aktarabilirsiniz.

Hadi başlayalım.

Neler yapmalıyız?

1. Yine yeni bir domain satın almalıyız.

Yeni bir domain adı satın alalım. Ben burada hala deneme yaptığınızı düşünüyorum ve xyz uzantılı bir domain adı satın almanızı tavsiye ederim. Ben en uygun isimtescil de gördüm ve 7 tl ye xyz uzantılı bir yıllık domain adı alabileceğinizi söyleyeyim. Yine de siz bilirsiniz nasıl alırsanız alın bir domain adı.

2. VestaCP de WEB sekmesi altına bu domain adını eklemeliyiz.

VestaCP panelimize giriş yapalım yine. Buradan Web sekmesini açtığımızda gelen listede ilk sitemizi göreceğiz. Burada “+” butonuna tıklayıp yeni domain adımızla bir kayıt yapacağız.

Açılan ekranda bilgileri gireceğiz. Ben site ismi olarak yenisitembu.xyz belirledim. IP adresi alanı zaten dolu geliyor oraya dokunmayalım.

Mail Support seçeneği seçili geliyor onu kaldıralım isterseniz ekleyin siz bilirsiniz. Advanced Options ‘a tıklayınca bazı ayrıntılı özellikler açılıyor. Burada SSL Support -> Lets Encrypt seçip SSL ekleyebilirsiniz. Bunu seçerseniz sitenize https ile giriş yapılabilir. Ama her zaman doğru çalışmıyor ben düzen tutturamadım kendi kendine ssl support kapanıyor filan o yüzden burada şöyle yaparsınız diye söyleyemiyorum. En altta ile Additional FTP seçeneği var. Bunu seçersek sadece bu sitenize ait FileZilla ile ftp protokolüyle dosya aktarımı yapmakta kullanlacak bir kullanıcı adı ve şifre belirliyorsunuz. Böylece Path yazan alandaki klasöre ftp ile erişim yetkiniz oluyor. İllaki gerek yok admin şifresi bizde zaten. FTP ile dosya aktarımını admin kullanıcısı ile yaparız. Ama başka admin olmayan bir kullanıcınız da varsa ve ona ftpden dosya aktarımı yapmasına izin verecekseniz bunu yapabilirsiniz.

Add butonuna basıp kaydediyoruz ve listeye domain adımız ekleniyor.

3. Domaini Google Cloud DNS e eklemeliyiz. Nameserver adreslerini ayarlamalıyız.

Bu adımı serinin 5. yazısında yazmıştım. Aynısını yapalım. Yazı için aşağıya linki bıraktım.

Google Cloud Ücretsiz Deneme kullanarak website kurma – 5 (Google Cloud DNS)

4. Sitemizin kodlarını sunucuya aktarmalıyız.

Burada da WordPress site yapacaksak 6. yazımda yaptığımız gibi yapacağız. O da burada işte.

Google Cloud Ücretsiz Deneme kullanarak website kurma – 6 (WordPressi yüklemek)

Yalnız FileZilla ile bağlandığımızda path kısmında yeni sitemizin bulunduğu klasöre dosyalarımızı aktaracağız.

Yani /home/admin/web/yenisitembu.xyz/public_html olan patha aktaracağız.

Burada tüm yapacağımız şeyler bunlar. Domain adı satın alıp bu işlemleri yaptığımız için yeni domain adımızla sitemize girmek istendiğinde doğrudan bu klasör altındaki yeni sitemiz çalışacak. Ama IP kullanarak nasıl bu yeni sitemize ulaşırız bilmiyorum araştırmam lazım. Bilenler yorum kısmına yazarsa hepimiz öğreniriz.

Bu yazımda burada bitti. Bundan sonraki yazımda ise Asp.Net Core 3.1 ile bir boş bir site yapıp ilk aldığımız domain adı altında bu siteyi çalıştıracağız. Neden ilk domain adı derseniz ben bu yazımda kullandığım yeni domain adını satın almadığım satın almış gibi yaptığım için. Siz aldıysanız onu kullanın tabii ki ilk siteniz wordpress olarak kalsın.

İyi günler dilerim.

Sonraki yazım için

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir